Finance a majetek

Skauting a ideje se neobjedou bez solidního zajištění: bez nemovitostí, kvalitního vybavení materiálem a finančních prostředků nejen pro běžný chod, ale i pro rozvojové projekty nebo pro řešení mimořádných situací.

#B7 Máme dlouhodobě zajištěny klubovny a nemovitosti pro činnost

Klubovny jsou jedním ze základních prostředků pro naši činnost. V předstihu pracujeme na udržení této nezbyté potřeby v obzoru pěti let. Nemovitosti získávají, a pečují o ně zejména střediska. Kraj a okresy si udržují přehled a poskytují či zprostředkovávají metodickou (odbornou, technickou, právní, vyjednávací ad.) podporu.

Středisko - Má zmapovaný stavební a právní stav jím užívaných kluboven. Informuje kraj, zejména v případě hrozícího výpadku. Aktivně pracuje a spolupracuje na zajištění potřeby kluboven. Okres - Podporuje a monitoruje situaci svých středisek. Ve spolupráci se střediskem a krajem se podílí na zajištění potřeby prostor pro činnost. Kraj - Udržuje přehled o stavebním a zejm. právním stavu kluboven. Poskytuje /zprostředkovává konzultace, vč. odborných. Konzultuje plán OJ na zajištění potřeby. Pomáhá jednotkám v jednáních s vlastníky a pronajímateli.

#B8 Máme k dispozici speciální majetek a materiál

Hledáme cesty ke snížení společných výdajů, k účelnému využití cenného materiálu a k obohacení výprav, schůzek i brigád o zážitky vyžadující nákladné vybavení. Kdo z nás má k dispozici dataprojektor, klubovnu k přespání, sekačku na trávu, raft, horolezeckou stěnu nebo plynový vařič? Vytvořme jednoduchou webovou půjčovnu, ve které mohou střediska nabídnout své speciální vybavení a jiní si je mohou půjčit. Celkově půjčovna přinese úspory dvojitých nákupů a účelnější využití materiálu.

Středisko - Eviduje a sdílí vlastní speciální vybavení. Při úvaze o pořízení speciálního majetku bere v úvahu možnosti "půjčovny". Informuje své činovníky o "půjčovně". Okres - Eviduje a sdílí vlastní speciální vybavení. Při úvaze o pořízení speciálního majetku bere v úvahu možnosti "půjčovny". Informuje střediska o "půjčovně" a podporuje její koncept. Kraj - Eviduje a sdílí vlastní speciální vybavení. Při úvaze o pořízení speciálního majetku bere v úvahu možnosti "půjčovny". Zajišťuje provoz virtuální webové půjčovny.

#B9 Shromažďujeme smysluplnnou finanční rezervy

Jednotky shromažďují a hospodárně ukládají finanční prostředky pro zajištění budoucích potřeb skautingu v Praze a usilují o upevnění existenční soběstačnosti.

Středisko - Při plánování činnosti bere v úvahu možnost využít za stanovených podmínek finanční rezervu. Okres - Ve vztahu k činnosti "svých" středisek inzeruje možnost využít za stanovených podmínek finanční rezervu. Kraj - Tvoří a spravuje finanční rezervu. Zřizuje odborný poradní orgán a nastavuje pravidla pro tvorbu/použití finanční rezervy.

#B10 Poskytujeme pomoc ve fundraisingu

Kraj poskytuje metodickou podporu a vyhledává a sdílí úspěšné projekty v oblasti získávání finančních i materiálních prostředků.

Středisko - Informuje své středisko, popř. okres, kraj o příležitostech. Využívá podpory kraje při vlastním fundr. úsilí. Šíří dobré jméno skautingu. Okres - Informuje svá střediska, popř. kraj o příležitostech. Motivuje střediska a informuje o možnostech podpory od kraje. Využívá podpory kraje při vlastním fundr. úsilí. Šíří dobré jméno skautingu. Kraj - Shromažďuje a sdílí informace. Poskytuje metodickou podporu. Přebírá záštitu/garanci. Může poskytnout prostředky na finanční spoluúčast.

#B10a Hledáme řešení a vytváříme metodiku řešení fatálních situací a katastrof v oblasti hospodaření

Chceme být připraveni řešit zásadní selhání při hospodaření a nenaplnění zákonných povinností. Má být definován přesný postup co je v takovém případě třeba udělat a kdo to má dělat.