Kvalitní program oddílů

Oddíly v kraji mají pestrý a kvalitní skautský program. Oddílové programy naplňují skautský slib, zákon, heslo a výchovnou metodu. Máme kvalifikované vedoucí, kteří prošli skautskou výchovou, i externisty, kteří se snaží zapojit. Vedoucí se skautsky vzdělávají i nad rámec vůdcovské zkoušky. Mají se také na koho obrátit s výchovnými problémy a je zde prostor pro sdílení zkušeností. Kvalitní nabídka programu existuje pro všechny věkové kategorie a uvědomujeme si důležitost roverů ve střediscích.

#A4 Potřebujeme aktivní a samostatné rovery a podpoříme je, aby takoví byli.

Roveři a rangers na kraji dostávají možnosti sdružovat se s vrstevníky z jiných středisek a okresů a obohatit tak činnost svých kmenů. Kraj, okresy i střediska je podporují, aby přicházeli s nápady na akce, které naplňují heslo „sloužím“, i na akce zábavné.

Středisko – Poskytuje roveringu dostatečné finanční i metodické zázemí pro pořádání akcí. Podněcuje rovery k pořádání akcí. Poskytuje roverům prostor pro vlastní výchovný program, pokud pracují u oddílů, a umožňuje účast na akcích za hranicemi střediska. Uvědomuje si důležitost roverského společenství pro obměnu činovníků ve středisku. Nebrání vedoucím oddílů, aby měli i jiný program, než je vedení mladších členů. Okres – Nabízí roverům možnost zapojit se do vymýšlení i do pořádání akcí pro celý okres. Kraj – Vytváří příležitost občasného setkávání a síťování kmenů v Praze.

#A5 Podporujeme kvalitní rádcovské kurzy a máme jich dostatek.

Praha má dostatek rádcovských kurzů. Jejich pořadatelé mezi sebou sdílejí metodiky a know-how, podle nichž při přípravě kurzů postupují. Přispívají tím ke zvyšování kvality a pestrosti kurzů. Kraj úsilí pořadatelů zaštiťuje a finančně podporuje.

Středisko - Podporuje návštěvy a hostování na kurzech jiných jednotek. Motivuje rádce k účasti na kurzech. Vytváří poptávku po kurzech. Okres - Nabízí možnosti návštěv a hostování instruktorů jiných kurzů na svém. Kraj - Finančně podporuje rádcovské kurzy. Vytváří prostor pro sdílení zkušeností. Nabízí prostor pro sdílení nabídky kurzů. Je ochoten poskytnout zpětnou vazbu.

#A6 Vytváříme síť poradců pro výchovu.

Usilujeme o vznik sítě činovníků, na něž se ve střediscích oddíly obracejí se svými problémy a kteří se aktivně zajímají o činnost a výchovu v oddílech. Činovníci mají možnost se setkávat, vzdělávat sebe i vedoucí jednotek ve věcech výchovy, konzultovat palčivé otázky a přispívat ke zvýšení kvality oddílových programů.

Středisko - Má činovníka, který zastává pozici poradce a guru oddílů (výchovný zpravodaj) a který pomůže oddílům řešit jejich problémy. Hledá pomoc vně střediska (odborníci, okres, kraj, atd.) Okres - Komunikuje s ostatními výchovnými zpravodaji, spolupracuje při pořádání kurzů. Sdílí zkušenosti a motivuje k jejich výměně. Kraj - Sdružuje výchovné zpravodaje. Výchovný zpravodaj pomáhá oddílům a střediskům.